مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل

collections_bookmarkمقالات

سیستم پرداخت در محل چه کمکی به فروشگاه‌های اینترنتی می‌کند؟

سیستم پرداخت در محل COD با توضیح؛ پرداخت به صورت نقدی هنگام تحویل کالا یا همان  COD- Cash On Delivery، یک سرویس محبوب برای پرداخت در خرید و فروش‌های اینترنتی است. COD به خریداران اجازه می‌دهد که از طریق پول نقد و یا عابر بانک، در زمان تحویل سفارش، هزینه محصول و کالای خریداری شده را پرداخت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که مشتریان در این حالت احساس رضایت و امنیت بیشتری احساس می‌کنند.

در بیشتر کشورها استفاده از COD (سیستم پرداخت در محل) برای خرده فروشان اینترنتی به دلیل داشتن مشتریان عمومی و تراکنش‌های مالی کم، گزینه‌ای مناسب است. برای مثال تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه بر اساس جدیدترین آمار مربوط به ژانویه ۲۰۱۹ از مرز ۱۸۲ میلیون گذشته است. درواقع این کاربران تمام مشتریان بالقوه برای خرده فروشان اینترنتی هستند.

اکثریت قریب به اتفاق معاملات الکترونیکی در خاورمیانه COD است. ۶۰٪ از معاملات آنلاین در امارات متحده عربی و خاورمیانه با پول نقد تحویل داده می‌شوند. این آمار منجر به رشد بهترین شرکت‌های پستی همراه با سیستم پرداخت درمحل شده است.

سیستم پرداخت در محل توسط شرکت پست و بعضی شرکت‌های پست خصوصی ارئه می‌شود. در این مقاله به معرفی مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل COD می‌پردازیم تا فروشگاه‌ها بتوانند با آگاهی کامل، نوع پرداخت خود را انتخاب کنند و بیشترین سود را از فروش محصولات خود بدست بیاورند.

آگاهی درست از مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل COD باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه فروش فروشگاه افزایش پیدا کند، فروشگاه بیشترین سود هم نسبت به رقبا به دست بیاورد.

مزایای سیستم پرداخت در محل COD

مزیت پرداخت در محل: افزایش ۳۰۰ درصدی فروش برای فروشنده به دلیل افزایش اعتماد مشتری

طبق بررسی‌ها و گزارشات موجود طی سال‌هایی که سیستم پرداخت در محل راه‌اندازی شده است، استفاده از سیستم پرداخت در محل به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم پرداخت در محل COD ایجاد اعتماد برای مشتری به دلیل پرداخت هنگام تحویل کالا است. این مزیت باعث می‌شود مشتری به خرید اینترنتی تمایل بیشتری پیدا کند و در نتیجه فروش بیشتری برای فروشنده حاصل شود.

مزیت پرداخت در محل: اطمینان بیشتر در خریدهای اینترنتی به دلیل مشاهده محصول قبل از پرداخت وجه

همانطور که در نکته بالا گفته شد، استفاده فروشنده از سیستم پرداخت در محل باعث اطمینان بیشتر در خریدهای اینترنتی برای خریدار می‌شود و خریدار می‌تواند قبل از پرداخت وجه، محصول را مشاهده کرده و با اطمینان پول را پرداخت کند.

مزیت پرداخت در محل: عدم احتیاج به رمز دوم بانکی

با اینکه امروزه پرداخت اینترنتی و با استفاده از رمز دوم بانکی (و یا رمز پویا) مورد استفاده عموم مردم است اما گاهی دسترسی به اینترنت و رمز دوم سخت و مشکل ساز می‌شود. از این رو با استفاده از سیستم پرداخت در محل  و پرداخت هزینه محصول یا سفارش به توزیع کننده (پیک)، باعث می‌شود دغدغه عد دسترسی به رمز دوم از خریدار گرفته شود. در سیستم پرداخت در محل (COD) پرداخت می‌تواند هم به صورت نقدی و هم با استفاده از دستگاه کارتخوان انجام شود.

مزیت پرداخت در محل: در امان ماندن از خطرات پرداخت اینترنتی (هک )

یکی دیگر از مزایای سیستم پرداخت در محل COD در امان ماندن از خطرات هک حساب بانکی است. متاسفانه زیاد شدن درگاه‌های پرداخت تقلبی و یا هک شدن سیستم‌های بانکی باعث شده خیلی از افراد هنگام استفاده از درگاه‌های بانکی مورد سواستفاده قرار می‌گیرند و دچار ضررهای مالی شوند. همین موضوع باعث ایجاد ترس در پرداخت اینترنتی برای بسیاری از افراد شده است و باعث شده این افراد ترجیح دهند خرید اینترنتی انجام ندهند و از خرید حضوری استفاده کنند. استفاده از سیستم پرداخت در محل و پرداخت هزینه هنگام تحویل کالا موجب می‌شود این افراد هم به جای خرید حضوری خرید اینترنتی را تجربه کنند.

معایب سیستم پرداخت در محل COD

معایب سیستم پرداخت در محل: افزایش سفارشات برگشتی

سفارش برگشتی به معنی این است که مشتری سفارش را تحویل نمی‌گیرد و چون مبلغ سفارش از قبل پرداخت نشده است در نتیجه فروشی حاصل نمی‌شود. یکی از معایب سیستم پرداخت در محل برای فروشگاه‌های اینترنتی، افزایش سفارشات برگشتی است. در این حالت زمانی که محصول برای مشتری ارسال می‌شود، ممکن است مشتری به دلایل مختلف از جمله؛ سفارش اشتباه، پشیمانی از خرید، زمان ارسال بالا، اشتباه فروشگاه در ثبت سفارش، عدم مطابقت محصول با تصویر و موارد مشابه دیگر، سفارش خود را تحویل نگیرند.

لازم به ذکر اسست که فروشگاه با رعایت موارد زیر از افزایش برگشتی جلوگیری کند.

چک مجدد سفارشات ثبت شده و گرفتن تایید نهایی از مشتری،

استفاده از بهترین شرکت‌های پستی ایران جهت ارسال سریع محصول،

دادن اطلاعات صحیح به مشتری هنگام ثبت سفارش

مشکل جمع آوری پول نقد از نقاط مختلف کشور و پردازش آن

یکی از مهمترین مشکلاتی که فروشندگان اینترنتی در استفاده از سیستم پرداخت در محل با آن روبرو هستند جمع‌آوری پول‌های دریافت شده از مشتریان در سراسر کشور است. چند راه برای حل این مشکل وجود دارد که فروشنده‌ها می‌توانند با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. این موارد عبارت است از:

  1.  استفاده از نمایندگان و پیک‌های شخصی در سراسر کشور، این کار در واقعیت علاوه بر اینکه بسیار دشوار است، بسیار پرهزینه و پرریسک هم است.
  2.  استفاده از سیستم پرداخت در محل شرکت‌های پست خصوصی، همکاری با این شرکت‌ها می‌تواند دغدغه جمع آوری پول را برای شما حل کند. برخی از شرکت‌هایی که این خدمات را ادائه می‌کنند عبارتند از پایگان، تیپاکس و شرکت پست
  3. استفاده از این شرکت‌ها باعث می‌شود پول با سرعت بالا از سراسر کشور جمع آوری شده  و به حساب فروشگاه اینترنتی واریز شود.
  4.  استفاده از  سیستم پرداخت در محل پست، پرداخت در محل پست هم مانند شرکت پایگان است. البته مزایای پرداخت در محل COD پایگان به دلیل مواردی مانند زمان کوتاه‌تر واریز مبلغ به حساب فروشگاه و مدت زمان ارسال کالای کمتر بیشتر از پرداخت در محل پست است.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا این نکته هم در نظر داشته باشید که اتفاده از خدمات پرداخت در محل پست به انعقاد قرارداد با شرکت پست نیاز دارد که مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

عدم آگاهی فروشگاه به میزان خواب سرمایه لازم تا بازگشت پول

هنگام استفاده از سیستم پرداخت در محل فروشندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که بازگشت پول از سمت مشتری چند روز (حداقل 2 و حداکثر 14 روز) به طول می‌انجامد. به همین دلیل فروشگاه‌ها باید با توجه به مدت زمان بازگشت پول، سرمایه در گردش خود را کمی افزایش دهند تا خواب سرمایه کمتری را تجربه کنند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که مزیت افزایش فروش می‌تواند موضوع خواب سرمایه را به خوبی پوشش دهد.

سیستم پرداخت در محل پست

همانطور که در بالا گفته شد یکی از راه‌‌های جمع آوری پول‌های دریافتی از مشتری در سراسر کشور استفاده از سیستم پرداخت در محل پست است. از خردادماه سال 1400 سیستم پرداخت در محل پست پیشتاز جایگزین سیستم پرداخت در محل پست سفارشی شد و تمامی ارسال‌های فروشگاه‌های اینترنتی فقط به صورت پیشتاز انجام می‌شود.

در استفاده از سیستم پرداخت در محل پست پیشتاز نکاتی هست که در اینجا به چند مورد از آنها می‌پردازیم.

1. استفاده از سیستم پرداخت در محل پست پیشتاز مستلزم عقد قرارداد با شرکت پست است.

2. نکته دوم که ممکن است کمی برای فروشگاه‌ها اذیت کننده باشد زمان بازگشت پول در استفاده سیستم پرداخت در محل پست پیشتاز است. به دلیل ترافیک سفارش بالا و زمان مورد نیاز طولانی در پردازش سفارشات جهت ارسال و پردازش پول بعد از تحویل کالا، پول حداقل 14 روز بعد از ثبت سفارش فروشنده به حساب او باز می‌گردد. برای بهبود این مشکل فروشندگان می‌توانند از سیستم پرداخت در محل شرکت های پست خصوصی مانند پایگان که دارای نمایندگی در سراسر کشور هستند استفاده کنند. همکاری با شرکت‌های پست خصوصی این دغدغه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و زمان بارگشت پول حتی تا 48 ساعت کاهش می‌یابد.

در جدول زیر مزایا و معایب سیستم پرداخت در محل را به صورت خلاصه برای شما آورده‌ایم:

مزایای سیستم پرداخت در محل معایب سیستم پرداخت در محل
 ایجاد اعتماد و اطمینان در خریداران نسبت به فروشگاه اینترنتی   افزایش مدت زمان برگشت پول
افزایش فروش  افزایش میزان سسفارشات برگشتی و کنسلی
 ایجاد آرامش خاطر برای مشتریان   نیاز به سرمایه در گردش بیشتر
  جلوگیری از هک حساب بانکی خریداران

shareاشتراک گذاری این مطلب

آخرین مقالات

فهرست